Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Az I. budapesti református zsinat harmadik ülésszaka megtárgyalta az iskolaügyi törvényjavaslatot, intézkedett a debreceni bölcsészeti és a kolozsvári teológiai fakultás javára közadakozás megindításáról, s határozott az evangélikusokkal közös ügyekről. → 1893. november 14–15.

A minisztertanács a király elnökletével elfogadta a kötelező polgári házasság bevezetéséről szóló törvényjavaslatot, amelyet a törvényhozás elé terjeszt.

A minisztertanács ülésén radikálisabb egyházpolitikai törvényalkotás mellett határoztak. (Miniszterelnök: gr. Szapáry Gyula.)

A dunántúli református egyházkerület komáromi ülésén Papp Gábor református püspök Tisza Kálmán 25 éves gondnoki jubileuma alkalmából nagy hatású, katolikusellenes beszédet mondott. (Ez is a kultúrharc élesedését jelezte.)

Megnyitották a Jó Pásztor Házát Óbudán, a Jó Pásztor Szeretetéről nevezett Miasszonyunk Nővérek rendházát.

Budapesten megjelent a Társulati Értesítő, a Szent István Társulat hivatalos közlönye.

A katolikus püspöki kar ülésén javaslatot fogalmaztak meg az elégtelen papi jövedelmek kiegészítésére: a törvényhatósági jogú városokban 1000, a járási jogú városokban 800, a nagyközségekben 700, a községekben 600, a káplánoknak 500 osztrák értékű Ft legyen az államsegély összege.

Vaszary Kolos hercegprímás a Szent István Társulat közgyűlésén kultúrharc közepette türelemre intette a katolikus társadalmat, és remélte, hogy a kormány is hajlik a békés megoldásra.