Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Az Unitárius Egyházi Képviselő Tanács beleegyezett abba, hogy a budapesti unitárius fiókegyház anyaegyházzá emeltessék. → október 2.

A katolikus püspöki kar kérvényt intézett Tisza Kálmán miniszterelnökhöz, amelyben javasolta, hogy a vegyes házasságból származó gyermekek vallásának meghatározását a szülők szabad megegyezésére bízzák, s ezért az 1868:LIII. törvénycikk 12. §-ának és az 1879:XL. törvénycikk 53. §-ának revízióját kérte. A protestáns egyházak kérvénye viszont e törvények kiegészítését szorgalmazta: büntetés terhe alatt kötelezzék azokat a lelkészeket, akik nem az ő hitvallásukhoz tartozó gyermeket kereszteltek, hogy az esetet a másik érdekelt felekezet papjának bejelentsék, s a keresztelésről szóló bizonyítványt anyakönyvezés céljából átadják. (Mindkét kérvény ad acta került.)

 I. Ferenc József király szentesítette az 1881:XIV. törvénycikket A kézi zálog-kölcsönügyletről. 4. §: zálogüzletekben zálogba nem vehetők a nyilvános isteni tiszteletre való eszközök.

Elhunyt id. Révész Imre debreceni református lelkész, kiváló egyháztörténész.

Kismartonban az Isteni Megváltóról nevezett Nővérek kisdedóvót nyitottak.

A belügyminiszter 60 400/1880. szám alatt jóváhagyta az Országos Magyar Izraelita Tanító Egyesület alapszabályzatát.

Czelder Márton református lelkész Nagybányán, 1884 végétől Kecskeméten megjelentette az Evangéliumi Lelkészi Tár című prédikácós gyűjteményt. (A sorozat 1887-ben szűnt meg.)

A budapesti ítélőtábla meghozta az első jogerős ítéletet olyan katolikus lelkész ellen, akit azért jelentettek föl, mert a törvény szerint valamely protestáns felekezethez tartozó gyermeket megkeresztelt. (Poda Endre soproni apátplébánost és káplánját a bíróság fölmentette.)

Trefort Ágoston vallás- és közoktatásügyi miniszter 32 786/1880. számú egyházi főhatóságokhoz intézett körrendelete a katonai személyeknek polgári lelkészek általi esketéséről. (Polgári lelkész csak akkor eskethet a tábori lelkész joghatósága alá tartozó személyt, ha az bemutatja az illetékes tábori lelkész által kiállított hirdetési bizonyítványt.)

Tóth Miklós megyéspüspök megnyitotta az eperjesi görög katolikus egyházmegye szemináriumát.