Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Simor János bíboros hercegprímás fölszentelte a budapesti Bakáts téri plébániatemplomot. → május 4.

Révész Imre Magyar Protestáns Egyházi és Iskolai Figyelmezőjének utódjaként Felsőbányán megindult a Magyar Protestáns Egyházi és Iskolai Figyelő című havilap. (1887-ben szűnt meg.)

A 32 889/1878. számú VKM rendelet utasításba adta, hogy az anyakönyvezendő tényt mindig annak az egyháznak az anyakönyvébe jegyezzék be, ahol az végbement. (A rendelet mögött a protestáns lelkészek azon követelése állt, hogy az „elkeresztelt” gyermekek keresztelési kivonatát a katolikus papok adják ki, s a keresztelés tényét a saját anyakönyvükben töröljék, ám ez az anyakönyvek hitelességének rovására ment volna.)

Simor János bíboros hercegprímás megvásárolta a híres műgyűjtő, a római Bertinelli kanonok képállományát, amely a Keresztény Múzeum szerves része lett.

Az önálló zirc–pilis– pásztói ciszterci apátsághoz csatlakozott a szentgotthárdi apátság.

 XIII. Leó pápa kibocsátotta a Quod apostolici muneris kezdetű enciklikáját, amelyben elítélte a szocialista eszméket és a munkásmozgalmat.

Simor János bíboros hercegprímás fölszentelte az épülő ferencvárosi római katolikus plébániatemplom hat harangját. → 1879. április 24.

Trefort Ágoston vallás- és közoktatásügyi miniszter 17 619/1878. számú rendelete az „izraelita házastársak között némely rabbi által könnyelmű módon keresztülvitt elválások megakadályozása” tárgyában. (Érvényesnek tekinti és mellékeli az 1863. november 2-i 15 940. udvari kancelláriai, illetve 87 414. számú helytartótanácsi rendeleteket a zsidó házasságkötés és felbontás szabályozásáról.)

A szegedi izraelita hitközség Lőw Immánuelt választotta meg főrabbijának. (Hivatala alatt 1903-ban új templomot épített, ima- és énekkönyvet készített, újjáalkotta a zsidó temetőt. Elismert egyháztörténész és botanikus.)