Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Trefort Ágoston vallás- és közoktatásügyi miniszter 27 786/1873. számú rendelete az ortodox szerbek egyházi alapítványainak és javainak kezeléséről és elszámolásáról.

Br. Fogarassy Mihály erdélyi püspök alakuló ülésre hívta egybe az erdélyi róm. kath. Státus igazgatótanácsát.

Egy 24 tagból álló igazgatótanács megválasztásával, Kolozsvár székhellyel teljesen kiépült az erdélyi róm. kath. Státus szervezete. → július 30., 1874. július 3.

Deák Ferenc utoljára jelent meg a képviselőházban. Beszédében fellépett a pápai csalatkozhatatlanság dogmája ellen, s a kötelező polgári házasság bevezetése mellett.

A vallás- és közoktatásügyi miniszter 31 937/1873. számú szabályrendelete „a m. kir. vallás- és közoktatásügyi ministerium kezelése alá tartozó közalapítványi birtokokon fennálló kegyúri terheknek: a templom, lelkészi lakok és melléképületeik felállítása és időnkénti kiigazítása” tárgyában.

Br. Fogarassy Mihály erdélyi püspök ellenkezésétől kísérve az erdélyi róm. kath. Státus II. közgyűlése megállapította az erdélyi róm. kath. Státus igazgatótanácsának megalakulására és működésére vonatkozó szabályzatot. A kultuszminiszter június 16- án hagyta jóvá 1008/1873. számú határozatával. (1932. május 30-ig, a Státusra vonatkozó külön megállapodás életbelépéséig volt hatályban.) → július 23.

Trefort Ágoston vallás- és közoktatásügyi miniszter levélben rosszallását fejezte ki Schopper György rozsnyói megyéspüspöknek, amiért kihirdette az I. Vatikáni Zsinat határozatait.

A király jóváhagyta a Rabbiképző Intézet fölállítására vonatkozó tervezetet. → 1877. október 4.

I. Ferenc József király szentesítette az 1873:XXI. törvénycikket Az 1873. évi államköltségvetésről. (A görög katolikus egyházmegyéknek 99 ezer, az evangélikusoknak 36 ezer, a reformátusoknak 65 ezer, az ortodoxoknak 100 ezer, az unitáriusoknak 5000, az izraelitáknak 5000 forint államsegélyt biztosított.)

Magyarországra érkezett Meyer Henrik, a Brit és Külföldi Biblia-társulat ügynöke. Nevéhez fűződik a magyarországi baptisták megszervezése és missziójának fellendítése. → 1887. augusztus 20.