Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Az izraelita községkerületi elnökök gyülekezete elfogadta a Rabbiképző Intézet szervezetéről szóló javaslatot. → 1873. május 6.

1871–1874 között megjelent az Egyházi Reform című havilap, a Magyarországi Protestáns Egylet közlönye.

Antoniacci Mariano Falcinelli bécsi nuncius Giacomo Antonelli vatikáni államtitkárnak írt jelentésében a Szentszék szempontjából hátrányosnak minősítette, hogy gr. Andrássy Gyulát nevezték ki a császári ház és a Monarchia külügyminiszterévé.

Pauler Tivadar vallás- és közoktatásügyi miniszter 26 915/1871. számú rendelete az izraelita hitügy szervezése tárgyában. Közölte a Szervező alapszabályzat Magyar- és Erdélyország autonóm hittörvényű zsidó hitfelekezet számára című dokumentumot. → 1877. augusztus 24., 1905. november 29.

A Magyarországon élő izraeliták ortodox (talmud zsidó) irányzata a királytól külön önkormányzati szabályzatot nyert. → november 15.

Pesten megalakult a Magyarországi Protestáns Egylet. Célja: a valláserkölcsi életnek Jézus szellemében s az összes művelődési ággal összhangban való megújítása. (Az egylet 1890-ben föloszlott.) → az év folyamán

Pankovics István munkácsi görög katolikus megyéspüspök látogatást tett Hajdúdorogon. Megígérte, hogy az egyházmegyei hivatal ezentúl magyar nyelven fog levelezni az egyházközségekkel, a kormánynál közbenjár a hajdúdorogi vikáriátus felállítása érdekében, s lépéseket tesz a magyar nyelv oltári nyelvvé emeléséért.

Haynald Lajos kalocsai érsek nyilatkozott az infallibilitási dogma elfogadásáról.

Gr. Andrássy Gyula miniszterelnök az infallibilitási dogma kihirdetése s ezzel a placetum regium megsértése miatt a király nevében megfeddte Jekelfalussy Vince székesfehérvári megyéspüspököt. → szeptember 15.

A szerb nemzeti egyházi kongresszus jóváhagyásra a királyhoz fölterjesztette a nép- és felsőbb leányiskolákról szóló szabályzatait. → 1872. július 17.