Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

I. Ferenc József király jóváhagyta A magyarországi és erdélyi Görög Keleti Román Egyház szervezési szabályzatát. A román nemzeti metropólia székhelye: Nagyszeben. (Az önkormányzatot az 1868:IX. törvénycikkel a magyar országgyűlés is becikkelyezte. Az I. világháború végéig érvényes, a jelenlegi magyarországi ortodox román egyház ma is ehhez igazodik.)

A katolikus püspöki kar közös pásztorlevélben ismertette a hívekkel az autonómia-szervezet választási szabályzatát és a választási instrukciókat. → június 2.

IX. Pius pápát aranymiséje alkalmával a magyar katolikus püspöki kar és katolikus világiak üdvözölték.

Az izraelita felekezetek képviselőinek egyetemes gyűlése elfogadta az iskolaszervezet és a jövő kongresszus szabályzatát.

Szabó Imre c. apát, veszprémi kanonok a VKM I. ügyosztályának főnöke lett miniszteri tanácsosként. (Hivatalától szombathelyi megyéspüspöki kinevezése miatt vált meg.) → szeptember 15.–1871. január 1.

Mezei Móric, Simon József, Rósa Izsó és Fenyvessi Adolf indítványára az izraelita felekezetek képviselőinek egyetemes gyűlése elhatározta, hogy kéri a vallás- és közoktatásügyi minisztertől a zsidó vallás recepciójáról szóló törvényjavaslat benyújtását.

I. Ferenc József király jóváhagyta a vegyes bizottság által kidolgozott választási szabályzatot. Eszerint az autonómia kongresszuson 49 egyházi és103 világi katolikus vehetett volna részt. → május 1.

A katolikus autonómiát előkészítő vegyes bizottság elkészítette az autonómiai-szervezet választási szabályzatát. → január 28.

Az Idők Tanuja és a Pesti Hirnök egyesüléséből megjelent a Magyar Állam című katolikus lap. Szerkesztették: Jósika Kálmán, Lonkay Antal, Hornig Károly, Komócsy Lajos, Szemnecz Emil, Hortoványi József. (A lap 1908-ban szűnt meg.)

A pesti egyetem bölcsészkarán megszűnt az 1802-ben fölállított hittani tanszék.