Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

A császár rendeletben helyezett hatályon kívül minden korábbi nyíltparancsot, császári és miniszteri rendeletet, megszüntette az ezek folytán előállt viszonyokat, s elrendelte, hogy az állam és az egyház viszonyának egyes kérdései „az érdekek kölcsönös kímélete mellett, higgadt megfontolás után, alkotmányos úton rendeztessenek”.

Br. Eötvös József kultuszminiszter Trencsén vármegyéhez intézett leiratában elismerte az 1867 előtti önkéntes reverzálisok érvényét.

Br. Eötvös József vallás- és közoktatásügyi miniszter 2297/1867. számú körirata a püspökökhöz az egyházi építkezések szabályozásáról. (Előírja a Helytartótanács 1864. október 10-én kelt 72 783., az 1865. február 3-i 4320. és az 1867. január 18-i 3770. számú utasításainak betartását. Ugyanerről az 1867. szeptember 7-i 9375/1867. számú VKM rendelet és a szeptember 23-i 10 164/1867. számú kultuszminiszteri átirat a közmunka és közlekedési miniszterhez.)

I. Ferenc József Haynald Lajost, az 1864-ben fölmentett erdélyi püspököt nevezte ki kalocsai érsekké. (Beiktatása július 4-én volt. Méltóságát haláláig, 1891. július 4-ig viselte.)

Az igazságügy-miniszter Tisza Kálmán interpellációjára adott válaszában kijelentette, hogy a kormány az általános honosítási törvényjavaslattal együtt a vallásegyenlőség és vallásfelekezetbeliek egyenlő politikai joggyakorlata ügyében még az adott törvényhozási ciklusban törvényjavaslatot kíván tenni. → november 25.

Tisza Kálmán az országgyűlés előtt interpellált a zsidók jogegyenlősége érdekében. → április 5.

Az érseki szék elfoglalása előtt elhunyt Lonovics József kinevezett kalocsai érsek.

Br. Eötvös József vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeletével fölállította az I. (katolikus) ügyosztályt.

Gr. Andrássy Gyula miniszterelnök a nála tisztelgő zsidó küldöttségnek kijelentette: az emancipációt nem lehet siettetni, s a kérdés megoldásánál a keresztények érdekeit is figyelembe kell venni.

Királyi kézirat megerősítette Magyarország és Erdély egyesülését és kinevezte a felelős magyar minisztériumot. Gr. Andrássy Gyula miniszterelnök kultuszminisztere br. Eötvös József lett.