Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

I. Ferenc József császár Simor János győri megyéspüspököt esztergomi érsekké nevezte ki. → május 16.

Biberauer Tivadar mérnök megalapította a Bethesda Kórházat, amely kezdeti munkáját a pesti német református egyházközség irányítása alatt végezte.

Elhunyt Scitovszky János bíboros hercegprímás, esztergomi érsek.

Megalakult a Magyar Izraelita Országos Tanítóegylet. Első elnöke: Meisel pesti főrabbi.

Pesti Izraelita Nőegylet alakult a „szegény, beteg, keresetképtelen, gyermekágyas, özvegy nők, árva leányok” megsegítésére. 1867 őszén már leányárvaházat és -menhelyet működtetett. 1869-ben tápintézet elnevezéssel elsőként nyitott népkonyhát.

Br. Fogarassy Mihály erdélyi püspök hívására az erdélyi római katolikusok Kolozsvárott egyetemes gyűlést tartottak, s kérték az uralkodót, hogy az erdélyi főkormányszék mellett fennálló Catholica Commissiót megszüntetvén a katolikus egyházi, iskolai és alapítványi ügyek kezelését bízza az erdélyi róm. kath. Státusra. (Az erdélyi róm. kath. Státus a 16–17. század folyamán, a protestantizmus térhódításakor a katolikus vallás fennmaradása érdekében kialakult testület, amely a 19. században egyházmegyei önkormányzattá formálódott. Az Erdélyben lakó római katolikus vallású hívek közösségét képviseli, természetes és törvényes feje a mindenkori erdélyi püspök.) → 1867. augusztus 19.

Scitovszky János bíboros hercegprímás 200 ezer Ft tőkével megalapította a nagyszombati érseki gimnáziumot.

Jézus Szíve tiszteletével Isten dicsőségének és a lelkek üdvösségének előmozdítása céljával megkezdődött a Jézus Szíve Szövetség világszervezet magyarországi tagozatának szervezése.

Császári rendelet a katolikus alapokat a Helytartótanács, illetve annak egyházi bizottsága kezelésébe helyezte.