Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Megáldották és megnyitották az esztergomi papi szeminárium új épületét, amelyet Scitovszky János bíboros hercegprímás emeltetett a bazilika mellett. Főbejáratának felirata: Pietati et Scientiis.

A. Liebig, a balkáni baptista misszió úttörője ifj. Rottmayer Jánost, a bécsi és kolozsvári gyülekezetek későbbi vénjét baptizálta. → 1873. március 6.

A Helytartótanács leiratában engedélyezte egy izraelita tanítógyűlés egybehívását. → 1866. szeptember 27.

G. W. Lehmann berlini költő-prédikátor hat baptista hitvallót merített Pesten a Dunába. → szeptember 22.

Császári rendelet a karánsebesi román ortodox püspökség megalakításáról.

Megjelent a Papi Dolgozatok Különféle Esetekre című kiadvány, mint a Különféle Papi Dolgozatok folytatása. (1869-ben szűnt meg.)

Magyarul is megjelent Ernest Renan: Jézus élete című könyve.

I. Ferenc József császár a nagyszebeni és aradi ortodox (görögkeleti) püspökségeket a románoknak ítélte, s engedélyezte a karánsebesi új ortodox püspökség alapítását. A meglévő nagyszebeni ortodox püspököt érseki rangra emelte, így külön román ortodox egyház alakult.

A Mária-dogma 10. évfordulóján IX. Pius pápa kiadta a Quanta cura kezdetű enciklikáját, amelyben a polgári világgal való szembenállását deklarálta. (A polgári haladás eszméit herezisnek minősítette és elítélte.) Antonielli bíboros, helyettes államtitkár a pápa megnyilatkozásaiból összeállított 80 mondatot, amelyeket Syllabusként az enciklikához csatoltak. (A Syllabus kárhoztatta a racionalizmust, a panteizmust, a naturalizmust, a szabadgondolkodást, a szocializmust, a kommunizmust, a liberalizmust, a gallikanizmust, a pápa világi uralmáról, a keresztény házasságról, az egyházról és jogairól vallott tévtanokat.) A Syllabusszal szemben az egyházon belül is nagy volt az ellenállás. Itáliában és Franciaországban megtiltották nyilvánosságra hozatalát.

Megjelent az Izraelita Közlöny című hetilap. Első szerkesztője: Fenyvessy Adolf.