Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Legfelső kézirat, amely hatálytalanította a protestáns pátenst. (A protestánsok ismét megválaszthatták főfelügyelőiket és főgondnokaikat, valamint egyéb tisztségviselőiket.)

A tiszáninneni református egyházkerület – nyíltan szembehelyezkedve az 1859. szeptember 1-jei protestáns pátenssel – megválasztotta és ezen a napon ünnepélyesen beiktatta új püspökét, Zsarnay Lajos sárospataki tanárt és főgondnokát, br. Vay Miklóst.

Scitovszky János bíboros, esztergomi érsek celebrálta a pesti belvárosi templomban az április 8-án öngyilkos lett Széchenyi István gróf emlékére a gyászmisét. A szertartáson 80 ezer ember vett részt.

Antonino De Luca bécsi nuncius jelentette Giacomo Antonelli vatikáni államtitkárnak, hogy a magyarországi katolikus klérus belesodródott a nemzeti mozgalmakba, amit rendkívül veszélyesnek és kockázatosnak tartott az egyház alapvető érdekei szempontjából. Javasolta Scitovszky János bíboros hercegprímás szentszéki figyelmeztetését. (Az államtitkár ezt nem tartotta időszerűnek.)

I. Ferenc József császár elrendelte, hogy a protestáns egyházkerületek részére 94 ezer Ft-ot utaljon ki az államkincstár a szuperintendensek, esperesek, szegény lelkészek és tanítók segélyezésére.

Glasgow polgárai rokonszenvüket és csodálatukat fejezték ki a magyarországi protestánsoknak, amiért a szabad vallási intézményeikbe, egyházi és iskolai önkormányzati jogaikba beavatkozó önkénynek ellenszegültek.

Br. Vay Miklós vezetésével 31 tagú küldöttség indult Bécsbe, hogy átadják a tiszántúli református egyházkerület tiltakozó feliratát. (A küldöttség nem jutott a császár elé, ezért január 30-án visszatértek. Csak két képviselőnek sikerült szóban a császár tudomására hozni a folyamodvány tartalmát.)

A tiszántúli református egyházkerület az osztrák császári biztos tiltakozása ellenére megtartotta közgyűlését a debreceni Kistemplomban.

Császári rendelet megszüntette a zsidók bányavárosokban való tartózkodásra és letelepedésre vonatkozó tilalmát.