Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Megnyílt a Kolozsvári Református Teológiai Akadémia. (1862-ben itt kapott helyet a Nagyenyeden fölállított teológiai akadémia is.)

IX. Pius pápa Scitovszky János bíboros hercegprímás kérésére megengedte az esztergomi kanonokoknak a cappa magna (széles csuklyával és nagy uszállyal ellátott ünnepélyes főpapi ruhadarab) viselését.

IX. Pius pápa kihirdette Szűz Mária szeplőtelen fogantatásának (Immaculata) dogmáját. (Szűz Mária fogantatásának első pillanatától mentes volt minden bűntől.)

Rendelet „a magyarországi evangélikusok házassági pereiben felmerült kételyek eldöntéséről”.

Albrecht főherceg, Magyarország teljhatalmú polgári és katonai helytartója részlegesen hatályon kívül helyezte Julius von Haynau táborszernagy 1850. február 10-i rendeletét a protestánsok állami felügyeletéről. A püspöki állások ismét betölthetők lettek.

Kultuszminiszteri rendelet engedélyezte a helyi protestáns egyháztanácsok tartását kormánybiztos nélkül, de nagyobb egyházszervezeti gyűléseken továbbra is részt vettek a kormánybiztosok.

I. Ferenc József Sterca Suluţiut, az addigi fogarasi püspököt érsekké, Alexandru Dobra nagyváradi kanonokot a lugosi görög katolikus egyházmegye első püspökének, Joan Alexi nagyváradi kanonokot a szamosújvári görög katolikus egyházmegye első püspökének nevezte ki. (IX. Pius november 17-én prekonizálta.)

A külföldi baptista vallású állampolgárokat a katolikus és az evangélikus egyház elleni vakmerő kritikájuk miatt kiutasították az országból.

A tiszántúli református egyházkerület közgyűlése kimondta a Debreceni Református Kollégium jogakadémiájának megszüntetését.

Kivégezték Gasparics Kilit ferences szerzetest, Perczel Mór, a szabadságharc tábornokának tábori lelkészét.