Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Rendelet „a zsidó hitsorsosok házassági peres ügyeiben való bírósági eljárás tárgyában Magyarországon”.

A Magyar Tudományos Akadémia igazgatósági tagjává választotta Scitovszky János bíboros hercegprímást.

IX. Pius pápa bíborossá kreálta Scitovszky János esztergomi érseket. → november 16.

A pesti izraelita hitközség ötezer forintot szavazott meg a hitközség és a Chevra kadisa hivatalnokai és szolgái, valamint ezek özvegyei és árvái számára létrehozandó nyugdíjintézet céljaira.

Scitovszky János esztergomi érsek Drávaszentmártonon plébániatemplomot építtetett.

Egerben az Angolkisasszonyok megnyitották az Érseki Katolikus Gimnáziumot.

Sopronban megalakult az első magyarországi Szent Vince Konferencia. (A világ összes konferenciái együtt alkotják a Szent Vince Társulatot.) Tagjai a testi, szellemi és erkölcsi nyomor enyhítésén fáradoztak.

IX. Pius pápa bullája a zágrábi püspökséget érseki rangra emelte. Ugyanakkor suffraganeusként alárendelte a diakovári és a zengg–modrusi latin, és a körösi görög szertartású püspökségeket.

A De Paul Szent Vince Szeretet Leányai, az Irgalmas Nővérek letelepedtek Pinkafőn. Pesten egy év múlva vették át az első intézetet a Terézvárosban.

A bécsi kormány a magyarországi szerzetes paptanár-jelölteknek is kötelezővé tette az állami tanári vizsga letételét.