Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Bach belügyminiszter előterjesztést tett I. Ferenc József császárnak: „Ha a katholikus egyházat Magyarországon rendeltetéséhez vissza akarjuk vezetni,meg kell tisztítani oly elemektől, amelyek veszedelmesek a vallásra és az államra nézve, gyenge, kétes avagy rossz főpásztorait el kell távolítani és jámbor, belátó, tetterős emberekkel pótolni.”

Görgey tábornok br. Mednyánszky Cézár esztergomi egyházmegyés papot nevezte ki serege tábori lelkészének. (Mednyánszky 1857-ben a francia Riviérán öngyilkos lett.)

I. Ferenc József lemondatta az április 22. óta már Bécsben tartózkodó Hám János esztergomi érseket, aki visszatért a szatmári püspöki székbe.

A pozsonyi haditörvényszék agyonlövette Mészáros Dániel sopornyai plébánost.

A magyar kormány augusztus 20-ra Pestre egybehívta a katolikusok alkotmányozó gyűlését.

Lonovics József csanádi megyéspüspököt, kinevezett egri érseket Lanzendorfban letartóztatták az osztrák hatóságok. (Indoklás: 1849. január 1-jéig részt vett a császár által föloszlatott, törvénytelen magyar országgyűlésen, s hozzájárult, hogy a temesvári dómról egy kétfejű sast leverjenek.) Rövidesen szabadon engedték, majd újra letartóztatták. Véglegesen 1850. január 3-án szüntették be ellene a büntetőeljárást. → október 1.

Lőw Lipót főrabbi a veszprémi zsinagógában a függetlenség proklamálását ünnepelte.

Elkészült a zsidók emancipációjáról szóló törvényjavaslat. → július 28.

 Az Igazságügyi Minisztérium 1367. sz. döntése intézkedett a hazaárulónak minősített Hám János kinevezett esztergomi érsek és Scitovszky János pécsi megyéspüspök javainak elkobzásáról.

Prelà Michele Viale bécsi nuncius Giacomo Antonelli vatikáni államtitkárnak kifejtette, hogy a magyar forradalom leverése vallási szempontból is mennyire kívánatos lenne.