Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

A Függetlenségi Nyilatkozat teremtette új államjogi helyzetben az egyházi kinevezések a kormányzó-elnök jogkörébe kerültek.

Horváth Mihály kinevezett (de nem prekonizált és föl nem szentelt) csanádi püspök lett a vallás- és közoktatási miniszter. (Meg akarta adni a katolikusoknak az önkormányzatot. 1849. augusztus 20-ra hirdette meg az autonómia alakuló ülését, a Forradalmi Egyházgyűlést, amely a világi elemek bevonásával átvette volna az egyházi vagyonok kezelését, de az a szabadságharc bukása miatt elmaradt.)

Bécsben összmonarchiai püspöki konferenciát tartottak. Ezen Magyarországról csak Haulik György zágrábi és Scitovszky János pécsi megyéspüspök jelentek meg.

Császári nyílt parancs alkotmányt adott népeinek (ún. olmützi alkotmány). Második cikkelye minden bevett egyháznak és felekezetnek nyilvános vallásgyakorlatot és saját ügyeiben önálló intézkedést ígért. → 1851. december 31.

Andrei Šaguna erdélyi ortodox püspök emlékiratot intézett I. Ferenc Józsefhez, amelyben a birodalom románlakta területeinek egyesítését és önálló román tartomány létrehozását kérte.

Hám János kinevezett esztergomi érsek hálaadó szentmisét celebrált az új uralkodóért, I. Ferenc Józsefért.

Josif Rajačić szerb pátriárka elnökletével megalakult az ideiglenes szerb vajdasági kormány.

Mészáros Lázár honvédelmi miniszter a honvédlelkész ügyosztály élére Vidasics Ede jászói premontrei kanonokot nevezte ki, mert elődje Pesten maradt a császáriakkal. 1849 júniusában Görgey Artúr tábornok Vidasicsot alkalmatlansága miatt elmozdította.

Hám János kinevezett esztergomi érsek körlevelében az új uralkodó, I. Ferenc József és a császári hadsereg támogatására szólította föl híveit. A magyar kormány emiatt hazaárulónak nyilvánította.

Az 1848: VII. és a kolozsvári I. törvénycikkek kimondták: Erdély minden lakosa nemzetiségi, nyelvi és vallási különbség nélkül egyenjogú.