Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Királyi rendelet alapján Pesten összeült a generális konvent, a magyarországi református egyházak egyetemes gyűlése. Az első ülésszak március 24-ig, a második 1821. október 1–4. között Debrecenben, a harmadik 1822. február 20–22-én ismét Pesten volt. (Az 1791. évi kánonok királyi jóváhagyásának elmaradásából fakadó gondokat igyekezett megoldani.) Főbb határozatai: a szilágysági egyházakat Erdélynek engedte át; az egyháznak annyi szavazata van, ahány lelkésze; a tiszántúli egyházmegyéket újra beosztotta.

I. Ferenc király Troppauban rendeletet adott ki, amelyben dicsérőleg emlékezett a hercegprímás elhatározásáról (Esztergom újbóli székhellyé tétele), és fölszólította a főnemességet, hogy anyagilag is támogassák a tervet. Őmaga a várhegyet átengedte építkezés céljára.

Leardi bécsi nuncius jelentette a vatikáni államtitkárságnak, hogy Rudnay Sándor esztergomi érsek nemzeti zsinat elrendelését kérte a királytól.

Rudnay Sándor esztergomi érsek felszólította káptalanját, hogy Nagyszombatról, ahol az 1543 óta működött, költözzön vissza Esztergomba, mivel a nagyszombati Szent Miklós-templomot ettől kezdve megfosztja főszékesegyházi jellegétől, és ezzel ideiglenesen a jezsuiták volt templomát (ma esztergom-vízivárosi plébániatemplom) ruházza fel.

Pyrker László szepesi megyéspüspököt I. Ferenc király, osztrák császár velencei pátriárkává nevezte ki.

A 4723. kancelláriai számú királyi rendelet a főpapi javadalmak megterhelése tárgyában.

I. Ferenc király Rudnay Sándor erdélyi püspököt nevezte ki esztergomi érsekké. (Tisztségét haláláig, 1831. szeptember 13-ig viselte. Ezt követően 1838-ig nem volt betöltve az érseki szék.)

I. Ferenc osztrák császár és magyar király Rómában tartózkodott, többször találkozott VII. Pius pápával anélkül, hogy országai egyházpolitikai kérdéseit szóba hozta volna. Róma azt várta a látogatástól, hogy a császár kilátásba helyezi a jozefinista egyházpolitikai gyakorlat hatálytalanítását. A pápa csalódott reményeiben.

Életének 57. évében Pesten elhunyt br. Perényi Károly esztergomi kanonok, bosoni és tiberiási c. püspök, a hétszemélyes tábla tagja.

I. Ferenc király rendelete értelmében Somogyi Lipót szombathelyi, Kurbély György veszprémi és Vurum József székesfehérvári megyéspüspökök dolgozzák át az összes szerzetesrendek szabályait, szükség esetén újat alkotva. Irányelvként előírta, hogy a szerzetesrendek szakítsák meg külföldi elöljáróságaikkal a kapcsolatot; megszüntetik az exemptiót (tehát teljes püspöki alárendeltségbe kerülnek). A püspökök javasolták a királynak, hogy a kérdést nemzeti zsinat elé utalják. (A nemzeti zsinatot 1822-ben hívták össze.)