Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Balogh Péter és gr. Teleki József, az evangélikus, illetve a református egyház főgondnokai magánkihallgatáson jelentek meg I. Ferenc király előtt, s előadták a protestánsok sérelmeit. (A király kijelentette: a magyarországi protestánsokra neheztel, mivel a római katolikusokat üldözik.)

Bécsben megnyílt az esztergomi érsekség tulajdonában álló Augusztineum, melynek célja udvarképes és engedelmes papság nevelése. Egyházi főhatósága az esztergomi érsek.

A jászói premontrei konvent folyamodványt intézett a királyhoz, hogy engedélyezze: szabadon választhassanak 3 jelöltet, akik közül a király kinevezné a prépostot.

Elhelyezték a pesti Kálvin téri református templom alapkövét.

I. Ferenc király kinevezte az eperjesi görög katolikus egyházmegye első püspökét: Tarkovics Gergely munkácsi vikáriust.

A munkácsi egyházmegye fölosztásával I. Ferenc király fölállította az eperjesi görög katolikus egyházmegyét. → 1818. február 6.

A magyar nyelvű lutheránusok részére 2000 példány Károli-féle Bibliát rendelt Amszterdamból a pozsonyi Biblia-társulat.

Megjelent Kis János evangélikus szuperintendens A vallástalanságról írt munkája, amelyben a vallásosság nagymérvű csökkenését állapította meg, s annak okát a gondolkozás szabadságából levezetett erkölcsi romlásban látta.

A Helytartótanács 24 792. számú, a kancellária 10 616. szám alatt kelt rendelete a kongruáról. (A helyettesítő plébános, ha más plébániának nem lelkésze, s más javadalma nincs, akkor az üresedésben lévő plébánia összes helyi jövedelmét és kongruáját megkapja. Ha másutt lelkész, akkor a helyettesített plébánia kongruájának fele illette meg. Ha a segédlelkész valamely plébánia összes helyi és kongruajövedelmének élvezetébe lép, attól a naptól nem jogosult a kápláni kongruára.) → 1896. február 16.