Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

VII. Pius pápa Sollicitudo omnium kezdetű bullájával visszaállította az 1773-ban XIV. Kelemen pápa által feloszlatott jezsuita rendet.

Apáti címeit megtartva, Patschkauban elhunyt Gloger Konstantin, az utolsó heinrichaui–zirci ciszterci apát. → augusztus 19.

Napóleon fogságából visszatért Rómába VII. Pius pápa, kíséretül I. Ferenc király Horváth János huszárkapitány vezetésével a Radeczky-ezredet rendelte mellé. A kíséret még két hónapon át testőrként őrizte a pápát. Hálából Horváth kapitányt a pápa a Krisztus-rend és a Szent György-rend lovagjává ütötte, az ezrednek pedig egy általa megáldott zászlót adott ajándékba, melynek stilizálása arra a kettős viszonyra utalt, ami Magyarország és az Apostoli Szentszék között fennállt: a zászlót egyik felén a császári sas Ausztria címerével, a másikon pedig Szűz Mária képe, mint Magyarország patrónájáé, s rajta volt a magyar címer, melyet Róma géniusza tartott, és a tiara, amit viszont a magyar géniusz emelt magasba. A hímzett latin szöveg magyarul: „Magyarország Védasszonya kíséré Piust haza, Boldog Róma ilyen oltalom karjaiban.”

A Helytartótanács 132. számú rendelete megtiltotta a protestáns predikánsoknak a plébános, a szuperintendenseknek a püspök cím viselését.

Pozsonyban lutheránus Biblia-társulat alakult a Károli-féle Biblia terjesztésére.

A Helytartótanács 30 277. számú rendelete meghagyta, hogy a protestánsokat a törvényben említett „evangélikusok” névvel kell nevezni. (A katolikusok még sokáig az eretnek kifejezést használták.)

Meghalt Diószegi Sámuel református esperes, egyházkerületi főjegyző, kiváló botanikus.

A Helytartótanács a zirci ciszterci apátságra bízta a székesfehérvári és a pécsi gimnáziumok vezetését.

A Helytartótanács elrendelte: az összes kolduló rend készítsen bevallást az 1813. január 1-jei állapotról.

Megnyílt a szepesi római katolikus papi szeminárium.