Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Veszprém vármegye közgyűlése felszólította Dréta Antalt, a zirci ciszterci apátság kormányzóperjelét, hogy a vármegye közvetítésével forduljon az országgyűléshez Zirc függetlenítéséért. → 1809. március 17.

I. Ferenc király a piarista rend magyar tartományának kusztodiátust adományozott. A donációs levelet 1807. november 5-én hirdették ki.

Miután a protestáns vallású szülők nemesi előjogaikra hivatkozva tiltakoztak gyermekeik erőszakos katolikus neveltetése ellen, a Helytartótanács 17 472. számú rendeletében közölte, hogy a gyermekek elvétele nem ellenkezik a sarkalatos nemesi előjogokkal.

A Helytartótanács 14 670. számú rendelete értelmében a megüresedett kanonoki stallumok időközi jövedelmének bizonyos részét a vallásalapba kell befizetni. (E tárgyban a király 6322. számú rendelete 1807. június 26-án kelt.)

I. Ferenc király jóváhagyta a fogarasi görög katolikus káptalan létrehozását. (VII. Pius pápa decemberben hagyta jóvá az Apostolatus Officium kezdetű bullájával.)

Joan Bob fogarasi görög katolikus püspök kiadta a káptalan létesítésére vonatkozó alapítólevelét. (Eszerint a káptalannak hét nőtlen, világi papból álló tagja van. A megüresedett kanonoki stallumot választás útján a püspök és a káptalan tölti be.) → március 6.

Kőszeghy László csanádi püspök Temesvárott megalapította az egyházmegyei papi szemináriumot.

Elkezdték a sárospataki református kollégium jelenlegi főépületének építését.

Kiadták a Ratio Educationis Publicae című királyi tanügyi rendeletet, amit Szerdahelyi György kanonok, a Helytartótanács tanulmányi bizottságának tagja készített. 1848-ig volt érvényben.