Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

III. Lucius pápa az októberben tartott veronai zsinaton kiadja az Ad ­abolendam kezdetű bulláját, melyben elrendeli az eretnekek felkutatását. (→ 1200. október 11. előtt)

Bizánci támadás hódításai ­feladá­sára kényszeríti III. Bélát (egyedül Nándorfehérvár és Barancs környéke marad magyar ellenőrzés alatt).

III. Béla a Magyarországon működő (valamint a későbbiekben alapítandó) ciszterci monostoroknak ugyanolyan jogokat ad, mint amilyeneket a rend Franciaországban élvez, s engedélyezi a magyarországi monostorok szabad kapcsolattartását a franciaországi rendházakkal. A kiváltságlevél írásba foglalásakor több franciaországi ciszterci apát is a ­magyar királyi udvarban tartózkodik, köztük a rend „anyakolostorának”, a ­citeaux-i monostornak apátja, Péter.

III. Béla a függetlenségért harcoló ­Nemanja István szerb nagyzsupánnal (→ 1180 folyamán) szövetkezve ­had­járatot vezet a Bizánci Birodalom ellen: elfoglalja Szófiát, amit utóbb felad, ám előző évi hódításait sikerül megőriznie. A hadjárat alkalmával III. Béla Esztergomba hozatja rilai Szent Iván ereklyéit, ám a szent tisztelete az esztergomi érsek ellenállása miatt nem honosodik meg Magyarországon. (→ 1186–1187 körül)

III. Béla ciszterci apátságot alapít Zircen. (A monostorba Clairvaux-­ból érkeznek szerzetesek.)

III. Béla király elfoglalja a ­bizán­ciaktól Nándorfehérvárt és Barancs várát.

III. Béla megszállja az 1167 óta bizánci fennhatóság alatt álló Boszniát.

A veszprémi káptalan magánszemélyek jogügyletéről oklevelet állít ki. (Ez az ­egy­házi testületek által folytatott ún. ­hiteles­helyi tevékenység első ismert példája.)

Marcell prépost felesége, Froa asszony eladja birtokát Bikács nembéli Farkas nádornak. Az adásvételt írásba foglaló – a király nevében fogalmazott – oklevél kinyilvánítja: „nehogy bármiféle, jelenlétemben tárgyalt és befejezett ügy érvénytelenné váljék, szükségesnek ítélem, hogy a felségem jelenlétében megvitatott bármiféle ügyet az írás bizonyságával erősítsenek meg.” Ezt követően (az 1180-as évek közepétől) az uralkodói oklevelek kiállítását addig végző királyi kápolnából kiválik a kancellária, mely a királyi udvar hivatalos ügyeinek írásba foglalását végzi, s megkezdődik a királyi oklevelek egységes szerkezetének kialakulása.