Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

V. Lipót osztrák herceg I. (Barbarossa) Frigyes német-római császár megbízásából Morvaországra tör, hogy letaszítsa trónjáról a Német-római Birodalomtól függetlenedni akaró cseh uralkodót, II. Sobĕslavot, akinek hatalmát ­szövetségese, III. Béla katonai fellépése menti meg.

Magyar diákok tanulnak Párizsban: egyikük haláláról – valamint arról, hogy nem maradt utána adósság – István, a párizsi Szent Genovéva-egyház apátja levélben értesíti III. Bélát.

III. Béla összeíratja a II. (Vak) Béla által alapított aradi ­társas­káptalan birtokait és szolgálónépeit. (Az összeírásban először tűnik fel közvetlen adat az újraosztásos földközösségre: az egyik faluban a káptalannak 2 jobbágygazdasága van, melyekhez ugyancsak 2 sors, azaz a határbeli földtartozékokból való eszmei részesedés tartozik.)

I. (Barbarossa) Frigyes német-­római császár és III. Sándor pápa Velencében békét köt, ezzel lezárul a pápaság és a császárság küzdelmének 1159-ben kezdődött második szakasza. (A ­béke­kötésnél a magyar király is képviselteti magát.)

II. (Jasomirgott) Henrik osztrák herceg halálát követően Géza herceg, III. Béla magyar király trónkövetelő öccse II. Sobĕslav cseh herceghez szökik. A cseh herceg kiadja III. Bélának, aki fogságra veti (→ 1189. május 31.), ­miként a Géza herceg trónigényét támogató édesanyját, Eufrozina anyakirálynét is. (→ 1186 első fele)

Az I. Mánuel császár vezette bizánci sereg – melyben magyar és szerb segédcsapatok is harcolnak – Kis-Ázsiában a myriokephaloni ütközetben ­vere­séget szenved a szeldzsüköktől.

III. Béla magyar király és ­szövetsé­gese, II. Sobĕslav cseh herceg Ausztriára támad, mert az osztrák herceg nem adja ki Béla trónkövetelő öccsét.

III. Sándor pápa követe, Walter bíboros albanói püspök Győrött dönt a salzburgi érsekség betöltésének ügyében, mert a pápa és I. (Barbarossa) Frigyes német-római császár jelöltje között kell választania, s így a Német-római Birodalom területén nem lenne biztonságban.

Az I. (Barbarossa) Frigyes német-­római császár ellen szerveződött és III. Sándor pápa támogatását élvező Lombard Liga (1167. december 1.) csapatai Legnanónál legyőzik a császár lovagseregét.

III. Béla Géza herceg kiadását követeli II. (Jasomirgott) osztrák hercegtől, aki azonban a kérést megtagadja. (→ 1176 nyara)