Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

II. László III. Sándor pápa közbenjárására szabadon engedi Lukács esztergomi érseket, aki azonban továbbra sem hajlandó elismerni II. Lászlót törvényes királynak, így még aznap újra börtönbe vetik.

II. László ­király öccsének, István hercegnek, felélesztve a dukátus 1107-ben felszámolt intézményét, átengedi az ország egyharmadát, Lukács esztergomi érseket pedig fogságra veti.

Lukács esztergomi érsek megtagadja László herceg ­megkoroná­zását, a herceget kiközösíti, az országra ­pedig interdiktumot mond ki, így Mikó kalocsai érsek koronázza királlyá II. Lászlót. (Uralkodik 1163-ig.)

I. Mánuel bizánci császár követeket küld Magyarországra, hogy elérje párt­fogoltja, István herceg (II. Géza fiatalabb öccse) királlyá választását, miközben maga is megindul serege élén ­Magyar­országra. A magyar előkelők előbb elutasítják Mánuel követelését, majd ­azzal a feltétellel fogadják el, hogy nem István herceg, hanem a Bizáncból szintén visszatérő László herceg (II. Géza idősebb öccse) lesz királyuk. III. István király – miután hívei megakadályozzák, hogy László elfoglalja Kapuvár várát – a nyugati határszélre menekül és Pozsonyban rendezkedik be.

Milánó meghódol I. (Barbarossa) Frigyes előtt. (A Milánóból elmenekült itáliaiak egy része Magyarországon telepedik le.)

II. Géza megalapítja a Szent István királyról ­elnevezett stefanita ispotályos kanonokrendet, melynek első rendháza – az ­esz­tergom-szentkirályi stefanita ispotályos vagy keresztes konvent – Esztergom határában jön létre.

Flandria és a Rajna vidékéről francia- és ­németajkú telepesek költöznek Magyarországra: az erdélyi Szeben vidékén és a Szepességben telepednek le.