Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Zára Magyarországhoz csatlakozik, de Velence visszafoglalja a várost. (→ 1164 eleje)

Felújul a pápaság és a császárság közötti küzdelem, miután a bíborosok egy része III. Sándor személyében – az ­elnevezé­sében VII. Gergelyre utaló – gregoriánus elveket valló bíborost, másik része pedig I. (Barbarossa) Frigyes német-római ­császár jelöltjét, IV. Viktort választja ­pápává. (→ 1177. augusztus 1.)

Lukács egri püspök kerül az esztergomi érsekség élére.

A Milánó ostromakor szerzett érdemeiért I. (Barbarossa) Frigyes királyi címet adományoz II. Vladiszláv cseh hercegnek, melyet azonban utódai nem örökölhetnek. (→ 1086. június 15., 1198. az év folyamán, 1212. szeptember 26.)

I. (Barbarossa) Frigyes német-római császár itáliai hadjárata során II. (Jasomirgott) Henrik osztrák herceg seregében mintegy 500 főnyi – zömmel magyarországi muszlimokból (izmaelitákból) álló – íjászcsapat is részt vesz a Milánó körüli harcokban.

Regensburgban I. (Barbarossa) Frigyes német-római császár arról tájékoztatja II. Géza király követeit, hogy nem fogja támogatni a hozzá menekült István herceget. (A császár támogatásának elmaradása miatt István herceg Velencén át Bizáncba távozik. (→ 1159. az év folyamán)

Martirius esztergomi érsek Szent István ­király tiszteletére Fehérvárott egyházat alapít, amelynek épülete az érsek életében csak félig készül el.

II. Géza az Esztergommal szemben fekvő nánai és kakati sóvámot az esztergomi Szent Adalbert-egyháznak adja, kikötve, hogy az adományt követő harmadik évben, ha a király kívánja, 100 sót tartozik adni neki „ott, ahol a szarvasok gyülekezni szoktak”.

II. Géza követei ajándékokat visznek I. (Barbarossa) Frigyes német-római császárnak.

I. (Barbarossa) Frigyes német- ­római császár követe, Dániel prágai püspök II. Géza udvarába érkezik. Az 1146 óta ellenséges magyar–német viszony ­javítása érdekében a magyar király segédcsapat küldését ígéri a német-római császár Milánó ellen tervezett hadjáratához. (→ 1158 nyara)