Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Idríszi szicíliai arab geográfus befejezi földrajzi munkáját, melyben – valószínűleg itáliai kereskedők beszámolói alapján – megemlékezik a fontosabb magyarországi utakról és településekről is: [Magyarország] hosszú és széles ország, művelt földjei egymást érik. Sok városa van és mindenféle gazdagsággal bír. [...] ­Leg­híresebb városa [Esztergom,] ez [Magyarország] fő városa, ennek a legnagyobb a ­kiterjedése, a legtöbb épülettel, a legtöbb ­lakossal és a legáltalánosabb jóléttel bír. Itt van a királyi palota és [Magyarország] királyainak kormányzóhelye. [...] [Bács] híres város, amelyet a többi nagyváros mellett tartanak számon. Itt piacok, kereskedések, iparosok és görög tudósok találhatók. Gazdaságaik és művelt földjeik vannak. A búza pedig igen olcsó, mert bőségben van náluk. [Bács] városától [Keve] városáig hatvan mérföld van kelet felé. [Keve] városa nagy, virágzó város a [Duna] folyón, piacokkal és kézműiparral.” (Elter István fordítása.)

II. Géza területek (Nándorfehérvár, Barancs és Niš) fejében támogatja a bizánci trónt magának követelő Andronikoszt (I. Mánuel császár unokatestvérét), és hadat indítva Bizánc ellen megkezdi Barancs ostromát. A bizánci császár, ­mi­után elfogatta Andronikoszt, Borisz magyar trónkövetelő fiával, Stephanos (István) herceggel a seregében a magyar ­király ellen vonul. II. Géza egy kisebb ­bizánci sereg felett aratott győzelem után visszavonul.

IV. Anasztáz pápa érseki rangra emeli Zára püspökét, s alá rendeli a dalmát egyházakat.

I. Mánuél bizánci császár és II. Géza magyar király követei Szófiában ­meg­erősítik a két ország közötti békét.

II. Géza a Bizánc elleni normann–magyar szövetség ügyében II. Roger szicíliai normann királyhoz küldi Adalbert nevű követét. (A valószínűleg itáliai eredetű Adalbert az útja előtt írásba foglalt végrendeletében – egyebek mellett – könyveket hagyott a pannonhalmi monostorra: ő az első ismert magyarországi világi személy, akinek könyvek voltak a birtokában.)

A Bizánc elleni hadjáratra induló II. Géza a Dunánál harc nélkül békét köt I. Mánuel bizánci császárral.

II. Géza nem engedi be országába Gerhoch reichersbergi prépostot, III. Jenő pápa Magyarországra és Oroszországba küldött követét. (A pápa azért küldte Magyarországra, hogy felülvizsgálja a helyi egyházi viszonyokat. A pápa nehezményezte, hogy a magyar király szuverén módon járt el a főpapok beiktatásában, és gyakran igénybe vette nem keresztény elemek – pogány besenyők, mohamedán kálizok – katonai és kereskedelmi jellegű szolgálatait.

II. Géza király fiát, Istvánt társuralkodóvá emeli.

I. (Barbarossa) Frigyes német király a regensburgi birodalmi gyűlésen Magyarország hűbéri hódoltatására vonatkozó tervet terjeszt elő (amelynek megvalósítását azonban a német bel­viszályok miatt meg sem kísérelheti).

II. Géza országos sereg élén Izjaszláv kérésére hadjáratot vezet Vlagyimirko halicsi fejedelem ellen, akit a Szan ­folyó mellett vívott csatában egyesült erővel legyőznek. A halicsi fejedelem Peremisl várába menekül, és békét köt Izjaszlávval, II. Géza pedig hazatér.