Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

II. Géza serege körülzárja Pozsonyt, melyet a német őrség pénz fejében átad a magyar királynak, aki hadat üzen II. (Jasomirgott) Henrik osztrák ­őrgrófnak és sereget küld Ausztria pusztítására.

A III. Konrád német király, II. Vladiszláv cseh fejedelem és II. (Jasomirgott) Henrik osztrák őrgróf és bajor herceg által támogatott Borisz ­német és osztrák zsoldosokból álló serege elfoglalja Pozsony várát.

Felépül Csák nembéli Ugrin ispán vértesi (vértesszentkereszti) monostora.

A magyar–német viszony megromlik: III. Konrád német király pártfogásába veszi a magyar trón megszerzésére törő Boriszt (→ 1146. március 31.–április 7.), s felbontják a jegyességet fia, Henrik herceg és Zsófia (II. Géza testvére) között (Zsófia hercegnő a stájerországi Admont bencés monostorába vonul vissza).

II. Géza király nagybátyja (Ilona anyakirályné fivére), Beloš (Belus) bán vezetésével magyar sereg segíti Vlagyimirko (Vlagyimir Volodarevics) halicsi fejedelmet Vszevolod Olgovics kijevi nagyfejedelem elleni háborújában.

II. Géza a Tolna megyei Cikádoron (másképpen Széken) ciszterci monostort alapít. (A rend első magyarországi monostorába az ausztriai Heiligenkreuzból érkeznek szerzetesek. → 1183. az év folyamán)

II. Géza király megerősíti Gutkeled nembéli Márton ispán és felesége adományát az általuk alapított csatári bencés monostor számára. (A rendelkezést bemásolták az 1140 előtt Salzburgban készült, gazdagon díszített, kétkötetes Csatári [más néven: Admonti] Bibliába, amely a 12. század közepétől a 13. század második feléig volt a csatári monostor birtokában.)

Királlyá koronázzák II. Gézát, II. (Vak) Béla fiát. (Uralkodik 1162-ig.)