Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

II. (Vak) Béla leányát, Zsófiát ­eljegyzik III. Konrád német király fiával, Henrik herceggel. (→ 1145 körül)

II. (Vak) Béla fogadja Ottó bambergi püspök követeit, s anyagilag támogatja a püspök pomerániai térítő tevékenységét.

II. (Vak) Béla sereget küld II. Jaropolk kijevi nagyfejedelem ­segít­ségére a csernyigovi fejedelem ellen.

Meghal III. (Ferdeszájú) Boleszló lengyel fejedelem. Végrendeletében országát négy fia között osztja fel; ­ezzel Lengyelország részfejedelemségekre hullik. (→ 1320. január 20.)

II. (Vak) Béla Ilona királynéval és az ország előkelőivel rendezi az ­atyja, Álmos herceg által 1107 körül alapított dömösi prépostság helyzetét, új adományokkal látja el, és összeíratja a prépostság birtokait, szolgálónépeit és azok kötelezettségeit. A több mint száz földrajzi nevet és közel 1400 ­személy­nevet tartalmazó összeírásban a halászok kötelezettségéről a következő szerepel: „Ezek a halászok földjükkel és nagy erdejükkel, valamint a Ipoly folyón levő, előbb említett tanyával együtt adattak. Adniuk kell pedig minden szerdán, pénteken és szombaton 30-30 halat, és nagyböjt idején viszont mindennap 30 halat kötelesek ­szolgáltatni. A halak mértéke pedig négy ­tenyér. Ezek a halászok pedig arra, hogy e szolgáltatásokat nem teljesítik semmiféle mentséget nem hozhatnak fel, mert ha a ­halászszerencse cserbenhagyja őket, az előírt számú halat meg kell venniük, és így kell teljesíteniük kötelezettségüket.” (Szabó ­Dénes fordítása)

II. (Vak) Béla hazahozatja a Bizánci Birodalomban 1127-ben elhunyt apja, Álmos herceg maradványait. (Álmos herceget Fehérvárott temetik el.)

II. (Vak) Béla király jelenlétében felszentelik a leégése után újjáépített pannonhalmi monostort. (A tűzvész utáni újjáépítés valószínűleg meghagyta a templom 1000 körüli alaprajzát, és ­inkább csak új tetőzet készítésére, valamint a falak felső részének kijavítására korlátozódott.) A király adományt tesz az apátság számára, és megerősíti korábbi kiváltságait (→ 1224 vége)

II. (Vak) Béla Esztergomban az ­elő­kelők jelenlétében és akaratából másodszülött fiát, Lászlót Bosznia hercegévé nevezi ki.

II. (Vak) Béla király hódoltatja Boszniát. (A tartományra a magyarországi források „Ráma” néven utalnak.) (→ 1141. ­feb­ruár 13. előtt)