Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

II. (Vak) Béla ismét visszafoglalja Velencétől Közép-Dalmáciát. A meghódolt Spalato új érsekét, Gaudiust Felicián ­esz­tergomi érsek szenteli fel. (Az eljárást II. Ince pápa a Szentszék sérelmének tekinti.)

Egy Petronella nevű előkelő magyar nő vendégházat alapít Jeruzsálemben ­zarán­dokok számára.

II. (Vak) Béla összeíratja az aradi országos gyűlésen meggyilkolt Hontpázmány nembéli Lampert ispán és családja által alapított bozóki bencés apátság birtokait. (→ 1151 után)

III. Boleszló lengyel fejedelem Merseburgban meghódol III. Lotár német-római császár előtt; ígéretet tesz – egyebek mellett – arra, hogy a továbbiakban nem támogatja Boriszt a magyar trón megszerzésében.

Vlagyimirko (Vlagyimir Volodarevics) peremisli fejedelem szövetségre lép II. (Vak) Bélával III. (Ferdeszájú) Boleszló lengyel fejedelem ellen.

I. (Přemysl) Soběslav cseh fejedelem közvetítésével szövetséget köt III. Lotár német-római császár és II. (Vak) Béla a Borisz magyar trónkövetelőt támogató és a Német-római Birodalomtól függetlenedni akaró III. Boleszló lengyel fejedelem ellen.

Felicián esztergomi érsek a zágrábi püspökség alapítását is elbeszélő ítéletlevelet állít ki a váradi egyházban letett eskü alapján a zágrábi egyház birtokperében.

II. (Vak) Béla a Sajó mellett vívott csatában legyőzi a Borisz és III. (Ferdeszájú) Boleszló lengyel fejedelem vezette sereget. Az ütközetben Borisz oldalán magyarok és oroszok is harcolnak, a magyar királyt pedig sógora, Adalbert – III. (Babenberg) Lipót osztrák őrgróf fia – segíti seregével. (→ 1145 körül)

A trónkövetelő Borisz Lengyelországba megy, ahol III. (Ferdeszájú) Boleszló lengyel fejedelem támogatást ígér neki II. (Vak) Béla király ellen.

Az Arad megyei (más ­fel­fogás szerint Ung megyei) Aradon tartott országos gyűlésen Ilona királyné kezdeményezésére lemészárolnak 68 előkelőt, akiket azzal vádoltak, hogy az ő tanácsukra vakíttatta meg (Könyves) Kálmán király II. (Vak) Bélát és apját, Álmos ­her­ceget. (Más vélemény szerint az aradi gyűlésre 1132-ben került sor.)