Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Fehérvárott megkoronázzák II. (Vak) Béla királyt, (Könyves) Kálmán öccsének, Álmos hercegnek a fiát. (Uralkodik 1141-ig.)

Meghal II. István király. (Váradon temetik el, talán a rendi hagyomány szerint általa alapított váradelőhegyi premontrei monostorban.)

Hontpázmány nembéli Lampert ispán és családja Bozókon bencés apátságot alapít. (→ 1135. az év folyamán)

II. István a Váradtól északra fekvő Váradelőhegyen (Váradhegyfokon) megalapítja az első magyarországi premontrei prépostságot a rend anyamonostorából, a franciaországi Prémontréből hívott szerzetesekkel. (→ 1120)

(Könyves) Kálmán király 1114 körül elűzött feleségének, Eufémiának a fia, a magát Kálmán törvényes fiának valló Borisz Oroszországból a Bizánci Birodalomba megy, hogy támogatást szerezzen a magyar trón elfoglalásához, segítséget azonban nem kap. (→ 1132. július 22. előtt)

II. István király tudomására hozzák, hogy a vak Béla herceg (Álmos fia) Magyarországon rejtőzködik. A király összeházasítja a vak Bélát ­szövet­ségese, I. Uroš szerb nagyzsupán leányával, Ilonával, Tolnát jelöli ki lakóhelyéül és gondoskodik róla.

II. István cseh segítséggel visszafoglalja a Szerémséget és lerombolja Barancsot. ­Kitér az újra felvonuló bizánci had elől, majd újabb támadása során majdnem ­foglyul ejti II. János császárt, akivel ­az­után Barancs közelében októberben békét köt.

A hadjárat idején a beteg II. István Egerben tartózkodik. Az ország ­előkelői – trónörökös híján – II. István unokaöccsét, Sault jelölik a király utódául. Az előkelők egy másik csoportja Bors ispánt és társát, Ivánt választja királlyá. A betegségéből felépülő II. István Ivánt ­kivégezteti, Bors ispánt pedig Bizáncba száműzi.

II. János bizánci császár megtorló hadjáratot vezet Magyarországra: Haramnál (Krassó) legyőzi a magyarokat, elfoglalja Haram várát, a Szerémséget, majd ­vissza­vonul.

Először említik forrásaink az udvarispán (curialis comes) méltóságát. Az új tisztség létrejötte azzal függ össze, hogy a nádor fokozatosan kiválik a királyi udvar szervezetéből. Korábbi feladatai egy részét az udvarispán veszi át: irányítja a királyi udvar gazdasági ügyeit, továbbá ellátja az uralkodó nevében a királyi udvarban folyó (királyi jelenléti) bíráskodást. (→ 1214. az év folyamán)