Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

II. István serege kísérletet tesz Zára visszafoglalására. A város felmentésére küldött velencei sereg felett győzelmet aratnak ugyan, de a várost nem tudják elfoglalni. (→ 1119)

Velence támadást indít Dalmácia teljes visszahódítására. Június 29-én Zára mellett legyőzi a magyar ­sereget; szeptember 29-én meghódol Spalato.

II. István király és I. Ulászló cseh fejedelem a magyar–cseh határon tárgyalásokat kezd a két ország viszonyának rendezéséről, békekötés helyett azonban csatára kerül sor az Olšava folyónál, melyben a magyar király vereséget szenved. (A csatáról beszámoló források említik első ízben a székelyeket.)

Meghal (Könyves) Kálmán magyar király. (Fehérvárott temetik el.)

Kiadják a Kálmán király korabeli ún. II. zsinat határozatait, melyek ­szigorú előírásokat tartalmaznak a papi nőtlenség (8–10., 12.) és a házasság felbonthatatlansága érdekében (4–7., 16.), elrendelik az egyházakban a királyért és az országért naponta mondandó imákat (1.), kiközösítést helyeznek kilátásba a ­király ellen összeesküvők és ­támogatóik ellen (2–3.), megfosztják a ­világiakat az egyházak feletti hatalomtól (11.), tilalmazzák, hogy a falvak elköltözzenek templomuk mellől (13.) és rendelkeznek az ünnepekről (14–15.)

(Könyves) Kálmán király kiadja az ún. II. törvénykönyvét, amely főként a ­keresz­tények és zsidók közötti ügyletek során követendő szabályokat írja elő. Megtiltja a zsidóknak keresztény szolgák tartását és az azokkal való kereskedést (1.). A keresztények és a zsidók közti kisebb értékű kölcsönügyletek esetében zálogot és tanúkat követel meg (2.), a nagyobbaknál ellenben a pénzösszeg és a tanúk nevének írásba foglalását és az írás kölcsönös ­megpecsételését kívánja meg (3.), s ugyanezt rendeli el adásvételek esetén is (4–7.).

(Könyves) Kálmán király megvakíttatja a trón megszerzése érdekében újabb összeesküvést szövő öccsét, Álmos herceget és annak fiát, a gyermek Bélát, valamint több hívüket.

Velence elfoglalja Dalmácia egy részét és a szigeteket.

(Könyves) Kálmán király hazaküldi apjához házasságtörésen kapott feleségét, Eufémiát. (→ 1130)