Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Álmos herceg zarándokként Jeruzsálembe megy. (A herceg az első név szerint ismert magyarországi zarándok.) A herceg távollétében (Könyves) Kálmán király felszámolja a hercegség (dukátus) intézményét. (→ 1162. július közepe)

(Könyves) Kálmán király sereget küld III. Boleszló lengyel ­fejedelem segítségére annak lázadó ­fél­testvére, Zbigniew ellen.

(Könyves) Kálmán király és III. Boleszló lengyel fejedelem beavatkoznak a cseh trónviszályba.

A dalmáciai egyházak zárai zsinatán részt vesz Lőrinc esztergomi ­érsek küldötte is.

Álmos herceg Lengyelországba megy, és felesége sógorától, III. (Ferdeszájú) Boleszló lengyel fejedelemtől kér segítséget (Könyves) Kálmán király ellen. A lengyel fejedelem és Álmos hadai betörnek az országba, s elfoglalják Újvárt. Kálmán azonban egyezségre jut és szövetséget köt III. Boleszló fejedelemmel, mire Álmos herceg kénytelen meghódolni.

A guastallai egyetemes egyházi zsinaton (Könyves) Kálmán király követei uruk nevében lemondanak a főpapok kinevezésének uralkodói jogáról, az ­invesztitúráról. (Más álláspont szerint erre az 1112. évi lateráni zsinaton került sor, illetve a lemondás valójában meg sem történt. → 1161 nyara)

Álmos herceg megalapítja a meszesi bencés monostort.

II. Paschalis pápa a kalocsai érsekhez írott levelében kifogásolja, hogy az érsek királyi parancsra vonakodik esküt tenni a pápa iránti engedelmességre, illetve ­el­ítéli azt a gyakorlatot, mely szerint az ­országban a főpapok áthelyezése a ­Szentszék közreműködése nélkül, pusztán uralkodói parancsra történik. (Más vélemény szerint a levél nem magyar, ­hanem lengyel vonatkozású.)

(Könyves) Kálmán magyar király és I. Elek bizánci császár békét kötnek: a császár elismeri a Dalmácia feletti magyar uralmat, fia, János (a későbbi bizánci császár) feleségül veszi I. (Szent) László leányát, Piroskát – aki Bizáncban Eiréné (Irén) néven szerepel –, Kálmán viszont segítséget ígér a dél-itáliai normannok ­ellen. (→ 1108 nyara)

Álmos herceg Passauban sikertelenül folyamodik támogatásért (Könyves) Kálmán király ellen IV. Henrik német-római császárhoz. (A császárt fia, Henrik lázadása akadályozza a segítségadásban.)