Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Hartvik püspök, Kálmán király megbízásából, az 1095 után készült kisebb és az 1083 előtt írt nagyobb legenda felhasználásával elkészíti I. (Szent) István magyar király harmadik legendáját. (Más vélemény ­szerint a Hartvik-féle legenda 1112–1116 körül készült. A legenda azt a célt ­szol­gálta, hogy a magyar királyt megillető egyházpolitikai jogosítványok történeti eredetét bemutatva elismertesse azokat a gregoriánus pápasággal. A pápai koronaküldés történetét – ami utóbb nagy hatást gyakorolt a magyar történeti tudatra – Hartvik szőtte bele István élettörténetébe. → 1201)

Velence hódoltatja a dalmát városokat, köztük Zárát, Traut és Spalatót. (→ 1105 első fele)

(Könyves) Kálmán magyar király feleségül veszi a pápaságot támogató I. Roger szicíliai normann gróf leányát. (→ 1059. június 24., 1112 nyara)

(Könyves) Kálmán király Svačić ­Péter legyőzése után visszaállítja a magyar uralmat Horvátországban. I. Elek ­bizánci császár az esetleges magyar terjeszkedés ellenében I. Vitale Michiele velencei dózséra bízza – az elvben a Bizánci Birodalomhoz tartozó – Dalmácia védelmét. (A dózse felveszi a „Dalmácia és Horvátország hercege” címet.)

Az első keresztes hadjárat francia, német és itáliai lovagok, valamint több európai uralkodó részvételével. Eredmény: 1098: Edessza, az első keresztes állam ­meg­alapítása; 1099. július: Jeruzsálem elfoglalása és jeruzsálemi keresztény királyság alapítása. (Fennállott: 1291-ig.)

Bouillon ­Gott­fried keresztes hada (Könyves) Kálmán király engedélyével és személyes ­kísére­tével békésen átvonul Magyarországon.

Bouillon Gottfried ­alsó-­lotaringiai herceg vezetésével francia ­keresztes had érkezik Magyarország ­határára, a Lajta folyóhoz. A herceg és a magyar király között Sopronban ­tárgya­lások kezdődnek a keresztesek ­magyar­országi áthaladásának feltételeiről.

(Könyves) Kálmán király nem engedi belépni Magyarországra (Charpentier) Vilmos meluni vicomte és Emicho leiningeni gróf keresztes hadát, mely ezért ostromolni kezdi a magyar király által védett Moson várát. Augusztus közepén a király seregével kitör a várból és kiveri az országból a kereszteseket.

II. Orbán pápa (Könyves) Kálmánhoz intézett levelében felszólítja a magyar királyt: a német-római császárral szemben álljon az ő oldalára a pápaság és a császárság küzdelmében. Ősszel IV. Henrik német-római császár is – Álmos herceg közvetítésével – szövetséget ajánl Kálmánnak, aki végül a pápa támogatása mellett dönt.

(Könyves) Kálmán király seregével Pannonhalma közelében szétszórja és kiűzi Gottschalk papnak a nyugati határszélen fosztogató keresztes hadát, amely a mosoni kapun át jött az országba.