Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

I. (Szent) László hadjáratot vezet a ­Bizánci Birodalom ellen, elfoglalja Nándorfehérvárt és Szerém várát, valamint további területeket. (Hódításaira utalva felveszi királyi címébe a „Moesia” területnevet.)

Kun seregek Kapolcs vezetésével, Oroszország felől betörnek Magyarországra és feldúlják a Duna–Tisza közét. A támadás hírére Horvátországból hazatérő I. (Szent) László seregével a ­Temes folyónál utoléri és a Pogáncs vize mellett legyőzi a zsákmánnyal távozni igyekvő kunokat. (→ 1092. az év folya­mán)

I. (Szent) László seregével bevonul Horvátországba: elfoglalja Tengerfehérvárt, majd unokaöccsét, Álmos herceget (I. Géza fiát) megbízza Horvátország kormányzásával.

I. (Szent) László Szent István király ­tiszte­letére püspökséget alapít a szlavóniai Zágrábban, s azt a kalocsai érseki tartományba sorolja. (Más álláspont szerint a püspökség 1094-ben létesült.)

Elkészül Hartvik püspök szertartáskönyve, az Agenda pontificalis. Ebben maradt fenn a legrégibb magyarországi drámai szöveg, a Tractus stellae című vízkereszti és a Quem queritis kezdetű húsvéti játék.

Dávid herceg, néhai I. András fia adományt tesz a tihanyi apátságnak. ­Adomány­levelén I. (Szent) László király pecsétje, a legrégibb egészben fennmaradt magyarországi viaszpecsét függ.)

Meghal II. István horvát király, a Trpimirović-dinasztia utolsó férfitagja. Halála után az országban anarchia dúl; az előző király, Zvonimir özvegye, Ilona királyné fivéréhez, I. (Szent) László magyar királyhoz fordul segítségért. (→ 1091 tavasza)

I. (Szent) László a kalocsai érsekség ­szék­helyét Bácsra helyezi át; utóbb azonban az érsekség mind a kalocsai, mind a bácsi székhelyét használja. (Az intézkedés célja egy feltevés szerint az volt, hogy szorosabbra fűzzék a kapcsolatokat a magyar egyház és a Bizánci Birodalom Al-Duna menti vidékein élő „keleti angolok” ­között.)

Bolognában jogi iskola kezdi meg működését, melyből utóbb (1253) a bolognai egyetem kifejlődik.

Meghal Zvonimir horvát király, I. (Szent) László magyar király sógora. ­Horvát­országban belső harc indul meg a királyságért.