Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Cselgü vezetésével besenyő („kun”) sereg támad a Bizánci Biroda­lomra, de Drinápolynál vereséget szenved. A besenyők soraiban harcoló Salamonnak ekkor vész nyoma, valószínűleg elesik. (Más források szerint a volt király az isztriai Pola környékén szent életű ­remeteként élt és halt meg, s ott is ­temet­ték el.)

I. (Szent) László követei a ­speyeri birodalmi gyűlésen katonai támogatást ígérnek Hermann ellenkirálynak IV. Henrik német királlyal szemben.

I. (Szent) László összeíratja a pannonhalmi apátság (→ 1002. az év folyamán) javait. Az összeírás kiterjed a birtokok, szolgálónépek és állatállomány mellett az apátság mintegy 80 kódexből álló könyvtárának állományára is.)

Összeírják a bakonybéli bencés monostor (→ 1037 előtt) birtokait és más javait. Az oklevél leírja a birtokok ­határát, felsorolja a szolgálónépeket, a monostor kincstárának kincseit, a magánosok által adományozott javakat. Az összeírás a monostor birtokában lévő könyvekre is kiterjed.

Egilbert trieri érsek Prágában királlyá koronázza II. (Přemysl) Vratislav cseh herceget. (A pápaság elleni küzdelemben IV. Henrik német-római császárt támogató herceg az előző évben, a mainzi birodalmi gyűlésen kapott királyi címet, melyet azonban utódai nem örökölhetnek.) (→ 1158 nyara)

A Salamon által felbiztatott Kutesk moldvai besenyő („kun”) vezér seregével betör Magyarországra, ám I. (Szent) László ­hadai kiverik a Felső-Tisza vidékéről. (→ 1087. az év folyamán)

(Szent) Brúnó és hat társa Chartreuse-­ben remeteközösséget alakít. Szent Benedek eredeti szabályait kívánják követni és visszatérni a remeteséghez. A karthausi rend szabályait 1125 körül a chartreuse-i kolostor ötödik perjele, Guido írásba foglalta, 1176-ban pedig III. Sándor Pál pápa megerősítette. 1234-ben létrejött a női ág is. (→ 1238. augusztus 8.)

A trónfosztott Salamon ­magyar király Regensburgból Lengyel- és Oroszországon át a moldvai besenyőkhöz utazik. (→ 1087. az év folyamán)

IV. Henrik német királyt német- ­római császárrá koronázza III. Kelemen ellenpápa azt követően, hogy Henrik elfoglalta Rómát. VII. Gergely pápa előbb az Angyalvárba menekült, majd – miután az általa segítségül hívott dél-itáliai normannok feldúlták Rómát – száműzetésbe kényszerült († 1085. május 25.).

Az 1066. évi normann hódítás után (vélhetően 1075-ben) a Bizánci Birodalomba távozó és az Al-Duna vidékén letelepített angolszászok („keleti angolok”) ­Magyar­országról kérnek papokat, hogy ­meg­őrizhessék latin rítusú kereszténységüket. (→ 1089 körül)