Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

I. (Szent) László követei megjelennek Rudolf német ellenkirály goslari udvarában. A két uralkodó szövetségre lép egymással: László segítséget ígér a Salamont támogató IV. Henrik német király ellen, s eljegyzi Rudolf német ellenkirály leányát, Adelhaidot. (A házasságot még az év folyamán megkötik.)

I. (Szent) László a bihari ­püspökség székhelyét Biharból Váradra helyezi át. (→ 1038 előtt, 1047. az év ­folyamán, 1050 körül)

A Pannonhalmán gyűlést tartó előkelők kiadják I. (Szent) László király ún. II. törvényét, mely azonban – az ún. III. törvényhez hasonlóan – legalább két különböző törvényhozás rendelkezéseit tartalmazza (1–10., 11–18.). E törvénycikkek többsége továbbra is a tolvajlással kapcsolatos ügyekben hoz rendelkezéseket (1–6., 9–10., 12–14.), a dekrétum intézkedik ugyanakkor más bűnügyeket érintő kérdésekben (8., 11.) is, valamint szabályozza a kereskedelmi forgalmat, részint szintén a tolvajlások megelőzése érdekében (7.), részint pedig korlátozva a lovaknak és az ökröknek az országból való kivitelét (15–18.).

Kiadják I. (Szent) László ún. III. törvénykönyvét. A törvény ma ismert szövege – általános vélemény szerint – legalább két, különböző időben meghozott ­törvény­csoportot olvaszt egybe (1–15. és 16–29.), abban azonban eltérnek a vélemények, hogy ezek mindegyike I. (Szent) László nevéhez kapcsolható-e. (→ 1083 után) Egy álláspont szerint az 1–15. cikkelyek 1077 előtt, Salamon uralkodása (1063–­1074) idején, míg a 16–29. cikkelyek 1077 után keletkeztek. Más vélemény szerint mindkét törvénycsoport I. (Szent) László uralkodásához köthető: az első tizenöt cikkely közvetlenül trónralépését ­köve­tően, míg a többi valamikor 1083 után született meg. A törvénycikkek az előző évtizedek politikai zűrzavaraiban megbomlott jogrend helyreállítása érdekében főként a tolvajlás különféle eseteinek büntetésével (1., 4–12., 17–19.) és az ­uraiktól elszökött és kóborló szolgák és más javak helyzetének rendezésével (2., 13–14., 20–21., 29.) foglalkoznak, emellett szabályozzák a nádor és a megyei ­bírák bíráskodását (3., 16., 22–27.), büntetik a királyi döntéseknek nem ­enge­delmeskedőket (15.), és rendelkeznek a királyi futárokról (29.).

VII. Gergely pápa Nehemiás ­esztergomi érsekhez intézett levelében „­választott király”-ként említi I. (Szent) Lászlót, azaz elismeri Magyarország tényleges uralkodójának.

Meghal I. Géza király. (Az általa befejezett váci székesegyházban temetik el.)

Rudolf sváb herceget IV. Henrik német király ellenfelei királlyá választják. (→ 1078. május 27.)

IV. Henrik német király az itáliai Canossában vezeklőként, mezítláb járul VII. Gergely pápa elé, akitől ­fel­oldozást nyer a pápa által korábban kimondott kiközösítés alól. (→ 1083. június 25.)