Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Béketárgyalások kezdődnek I. Géza és Salamon király között.

I. Géza Szekszárdon üli meg a karácsonyt, s a püspökök ösztönzésére békeajánlatot tesz Salamon királynak.

A triburi birodalmi gyűlésen a ­német fejedelmek határidőt szabnak IV. Henrik német királynak, hogy rendezze konfliktusát VII. Gergely pápával, s ­kilátásba helyezik, hogy ellenkező esetben új uralkodót választanak. (→ 1077. január 25–27.)

László herceg I. Géza megbízásából sikertelenül ostromolja a Salamon király által birtokolt Pozsonyt.

VII. Gergely kiközösíti az egyházból az egyházpolitikai nézeteivel szemben álló IV. Henrik német királyt és a hozzá hű német püspököket, a király alattvalóit pedig feloldozza az uralkodónak tett ­hűségesküjük alól. (→ 1122. szeptember 23.)

A pápai befolyás németországi erősödésétől tartó német püspökök Wormsban méltatlannak ítélik VII. Gergelyt a pápai trónra.

I. Géza Garamszentbenedeken bencés monostort alapít és ­össze­íratja annak birtokait. A király ­okleve­lében említik először a váci püspökség ­egyházmegyéjét. Az apátság birtokairól szóló oklevél a Tisza partján nagy ártéri erdőket is említ, és szól a Garamon ­szál­lított fa vámjáról. Az alapítólevél több Szeged melletti halásztanyát is felsorol az apátság ellátására.

IV. Henrik német király kinevezi az új milánói püspököt, a pápa azonban a ­ki­nevezést nem ismeri el. (Kitör az ún. ­invesztitúraharc az egyházi méltóságok kinevezési és beiktatási jogáért).

Horvátországban Zvonimir bán a pápától koronát kap és Horvátország, ­valamint Dalmácia királyává koronázzák. Felesége I. Béla király leánya, I. Géza ­magyar király húga. (→ 1088)

I. Géza sikertelen kísérletet tesz a Salamon király által birtokolt területek elfoglalására.