Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Az egymás ellen hadakozó Salamon király és Géza herceg fegyverszünetet köt. Vállalják, hogy 1073. ­november 11-től 1074. április 24-ig nem nyúlnak fegyverhez.

Pápává választják Hildebrand bíborost, aki a VII. Gergely nevet veszi fel. (Hildebrand az 1040-es évek óta egyike az egyház megújítását szorgalmazó mozgalom legharcosabb képviselőinek. Pápaként is képviselt nézetei szerint az egyháznak mentesnek kell lennie minden világi befolyástól, maga a pápa pedig nemcsak az egyetemes egyház feje, hanem főhatalom illeti meg a világi uralkodók, így a ­német-római császár felett is.) (→ 1075 ősze)

A bizánciak visszafoglalják Nándorfehérvárt. Salamon király és Géza herceg ­hadaikkal betörnek a Bizánci Birodalom területére és Nišig hatolnak, ahonnan ­elhozzák Szent Prokop ereklyéit, melyeket a szávaszentdemeteri bazilita monostornak adományoznak. (→ 1164. március után)

Válaszul a besenyő betörésre Salamon király és a hercegek (Géza, László) elfoglalják Nándorfehérvár és Szerém várát. Géza herceg Salamon királyt háttérbe szorító lépései (a király tudta nélkül tárgyal és köt fegyverszünetet a bizánci követekkel), valamint a szerzett zsákmány felosztása miatt viszály tör ki Salamon ­király és a herceg között.

IV. Romanosz bizánci császár az örményországi Manzikertnél vereséget szenved a szeldzsüköktől.

A besenyők egy serege ­Nándor­fehérvár bizánci őrségének tudtával betör Magyarországra és feldúlja a Szerémséget.

A Mainzban élő Jehuda ben Méir ha-Kohén rabbi egyik döntése olyan zsidó kereskedők ügyével foglalkozik, akik – a feltehetően Magyarországon vásárolt – ezüstből a magyar királyné közbenjárásával verettek pénzt a „pénzverés elöljárójá”-val (feltehetően Esztergomban, ahol a magyar királyok pénzeit verték), ám a haszon elosztása miatt vita támadt köztük.

Moldvai úzok és besenyők („kunok”) Osul vezetésével betörnek Erdélybe, majd a Meszesi-kapun át az Alföldre kijutva ­Biharig pusztítanak. A Szamos folyó mentén zsákmánnyal rakottan visszavonuló nomádokat Salamon király, Géza és László hercegek a kerlési (vagy cserhalmi) ütközetben legyőzik. (A csatához kapcsolódik László herceg – a későbbi I. [Szent] László király – és a magyar leányt elrabló „kun vitéz” párviadalának ­epi­zódja, melyet utóbb számos templomi ­falfreskón ábrázoltak Kárpát-medence-­szerte.)

Aba nembéli Péter ispán monostort alapít Százdon. (Az alapítólevél IV. Béla 1267. évi átírásában maradt fenn.) Az oklevél őrizte meg a legkorábbi bizonyítékot ­szolgálónépi szőlőgazdaságokról.

Salamon király és Géza herceg kiverik az országból a betörő és Trencsénig pusztító cseheket.