Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

I. Břetislav cseh herceg Péter király segítségével visszaveri III. Henrik német király támadását. (A cseh uralkodó 1041 őszén meghódol III. Henriknek.)

A III. Henrik német király ellen ­háborúzó I. Břetislav cseh herceg ­támo­gatására Péter magyar király csapatokat küld az osztrák rgrófság feldúlására. (A cseh uralkodó arra törekszik, hogy függetlenítse országát a Német-római Birodalomtól.)

Vazul száműzött fiai közül Levente és ­András Lengyelországból Oroszországba, Béla pedig Csehországba megy. (→ 1046. szeptember eleje, 1048 körül)

Trónra lép (a már apja, II. Konrád életében királlyá szentelt) III. Henrik ­német király.

Meghal I. (Szent) István. (Az általa alapított fehérvári egyház bazilikájában temetik el.)

I. (Szent) István bencés monostort alapít Zoboron. (→ 1111)

A váci és a bihari püspökség alapítása. (Más vélemények szerint a váci püspökséget Péter király, a biharit pedig I. András ­alapította.)

Mór a pécsi püspök. (Mór előzőleg Pannonhalma apátja volt; ő az első olyan magyarországi püspök, aki bizonyosan hazai ­születésű.)