Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

I. (Szent) István Bajorország Magyarországgal határos területeit (a későbbi ­Auszt­riát) pusztítja seregeivel.

I. (Szent) István király Csanád vezette serege legyőzi az utolsó önálló magyar törzsfőt, Ajtonyt, s ezzel befejeződik a Kárpát-medence politikai egyesítése. (Más vélemények szerint Ajtony leverésére ­korábban – a felmerült datálási kísérletek: 1003, 1004, 1008, 1014 – került sor.) Ajtony a harcokban elesik, az uralma alatt állt területből I. (Szent) István megyét szervez, melynek névadója és első ­ispánja hadvezére, Csanád.

A konstantinápolyi zsinat résztvevői között említik „Turkia” (azaz ­Magyar­ország) metropolitáját, Ioannést. (Az adat annak bizonysága, hogy a bizánci egyház nem mondott le korábbi – a 10. század közepéhez köthető – ­magyar­országi térhódítása felújításának lehetőségéről.)

I. (Szent) István megakadályozza a Konstantinápolyba tartó – és II. Konrád német-­római császár titkos diplomáciai ­külde­tését teljesítő – Werner strassburgi püspök átutazását Magyarországon, ami egyik jele a magyar–német viszony II. (Szent) Henrik császár halála (1024) óta tartó gyors romlásának.

A Szentföldre zarándokló Vilmos angou­lê­me-i gróf átutazik Magyarországon. A grófot I. (Szent) István magyar király ­fogadja és gazdagon megajándékozza.

II. Konrád német király elűzi Velencéből I. (Szent) István király sógorát, Otto ­Orseolo dózsét és fiát, Pétert, akik Konstantinápolyba menekülnek. (→ 1032)

Királlyá koronázzák a 992 óta uralkodó lengyel fejedelmet, I. (Vitéz) Boleszlót, aki azonban július 17-én meghal. Utóda, II. Mieszko 1033-ban ­lemond a királyi címről. (→ 1033. július)

Meghal II. (Szent) Henrik német-­római császár, I. (Szent) István magyar ­király sógora. Utódaként új, a Száli-dinasztia képviselője kerül a német trónra II. Konrád személyében.

Fulbert chartres-i püspök Bonipert pécsi püspök kérésére megküldi a középkor kedvelt latin nyelvtani kézikönyvének, Priscianus grammatikájának egy példányát. (Az eset azt bizonyítja, hogy a püspöki székesegyházakban megindult az ­oktatás, elsősorban a papi utánpótlás ­biztosítása érdekében.)

A szentföldi zarándoklatra induló velencei szerzetes, (Szent) Gellért Magyarországra érkezik, ahol I. (Szent) István kérésére Imre herceg nevelője lesz. (→ 1030. az év folyamán)