Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

I. (Szent) István II. (Bolgárölő) Baszileiosz bizánci császár szövetségeseként bekapcsolódik az évtizedek óta folyó bizánci–bolgár háborúk utolsó szakaszába, s részt vesz Sámuel bolgár cár hatalmának megtörésében. (→ 1003 után) A bolgár állam felszámolását eredményező bizánci győzelmet követően a Bizánci Birodalom Magyarország déli határaiig terjeszti ki fennhatóságát. (→ 1187. az év folyamán) (Más vélemény szerint István ­had­járatára 1018-ban került sor.) A háborúban zsákmányolt kincseket I. (Szent) István az ­általa alapított fehérvári prépostságnak adományozza. (→ 1031. szeptember 2.)

Aserik (Asztrik), más néven Anasztáz a magyarok érsekeként részt vesz a bambergi székesegyház felszentelésén (az egyik oltárt maga szenteli fel).

Megindul az oktatás a pannonhalmi monostor iskolájában. Az első tanulók között van Mór, a későbbi pécsi püspök. (→ 1036)

Rablótámadás során életét veszti Benedek, aki a 11. század elejétől a mai Nyitra ­melletti Zobor közelében élt mesterével, a már korábban elhunyt Zoerard-Andrással remeteéletet. Utóbb mindkét – az ­eltérő hagyományok szerint lengyel vagy isztriai származású – remetét szentként tisztelték. (→ 1064. április 11.)

Otto Orseolo velencei dózse feleségül veszi I. (Szent) István magyar ­király testvérét.

I. (Szent) István oklevélbe foglalja a veszprémi püspökségnek tett adományait, valamint meghatározza a veszprémi egyházmegye kiterjedését. Az oklevél már létező igazgatási egységekként tesz említést Fejér, Veszprém, ­Kolon (a későbbi Zala és Somogy) és ­Visegrád (a későbbi Pest és Pilis) megyékről.

I. (Szent) István megalapítja a pécsi püspökséget (első püspöke Bonipert), s a püspökség egyházmegyéjének határait oklevélbe foglalja. Az alapításnál jelen van XVIII. János pápa követe, Azo ostiai püspök is.

I. (Szent) István fegyverrel hódoltatja a „­fekete magyarok”-at. (A „fekete magyarok” kiléte és szállásterülete nem ismert, az azonban bizonyosra vehető, hogy az utóbbi valahol Dél-Magyarországon keresendő.)

Megszületik I. (Szent) István és Gizella – a felnőttkort egyetlenként megélő – fia, Imre herceg.

Anasztázt (más néven: Aserik vagy Asztrik), a magyarok (esztergomi) érsekét említik a frankfurti zsinat ­részt­vevői között. (Érseki címét 1036 táján ­bekövetkezett haláláig viseli.)