Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Meghal Imre király. (Egerben temetik el. Más vélemény szerint Imre szeptemberben hunyt el.)

Leó bíboros pápai legátus Tirnovóban királlyá koronázza Kaloján bolgár cárt.

Imre király, halála esetére, András herceget nevezi ki megkoronázott fia gyámjává és annak kiskorúsága idejére az ország kormányzójává.

Csák nembéli Ugrin győri püspök esztergomi érsekké választása után rövidesen meghal. (Utódlásának kérdése viszályt robbant ki: az esztergomi kanonokok János kalocsai érseket választják esztergomi érsekké, az esztergomi érseki tartomány püspökei azonban óvást emelnek; utóbb a kanonokok egy része és a nyitrai püspök Kalán pécsi ­püspököt választja esztergomi érsekké. (→ 1205. október 6.)

Imre király javaslatot tesz III. Ince pápának a magyarországi görög szertartású monostorok helyzetének rendezésére. (→ 1221. április 20.)

A negyedik keresztes hadjárat résztvevői elfoglalják Konstantinápolyt. (A Bizánci Birodalom európai területein keresztes államok alakulnak, melyek ­közül a legjelentősebb a konstantinápolyi Latin Császárság, Kis-Ázsiában ­ugyan­akkor bizánci utódállamok létesülnek, melyek közül a Nikaiai Császárságé a ­vezető szerep. A bizánci görög dinasztia a volt birodalom nyugatgörög ­tartomá­nyába, Epiruszba szorult vissza. (→ 1261. július 25.)

Imre király Varasd közelében foglyul ejti András herceget, feleségét, Gertrúdot pedig hazaküldi atyjához. (Gertrúd vélhetően 1204-ben tér vissza férjéhez.)

Imre király csapatokat küld a III. Ince pápa által támogatott német ellenkirály, IV. (Braunschweigi) Ottó megsegítésére (Sváb) Fülöp német király ellenében. (Imre király öccse, András herceg viszont Fülöp királyt támogatja.)