Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

András herceg feleségül veszi Gertrúdot, IV. Bertold isztriai és krajnai őrgróf, merániai (tengermelléki) herceg leányát.

Két provence-i trubadúr: Peire Vidal és Gaucelm Faidit megfordul Imre király udvarában.

Imre király felszólítja a soproni ispánt, hogy a borsmonostori apátság földjén lévő ­szőlők után csöbröket ne szedjenek. Ez a szabad állapotú szőlőbirtokosok jellemző szőlő utáni adójának, a csöböradónak az első előfordulása. Meghatározott, a terméstől független mennyiséget jelentett, szőlőnként 1 csöbör bort. (A 14. századtól „hegyvám”-nak nevezik ezt az adófajtát.)

III. Ince pápa felszólítja Imre királyt a boszniai bogumil eretnekség felszámolására.

Perugiai Bernát spalatói érsek Spalato és Trau városokból kiűzi a bogumil eretnekeket. Az eretnekek Boszniába menekülnek, ahol Kulin bosnyák bán védelmébe veszi őket. (A bogumilizmus a középkori Balkánon széles körben elterjedt vallási irányzat, mely nevét a ­hagyomány szerinti alapítójáról, bizonyos Bogumil papról kapta. Tanításai ­rokon­ságot mutatnak a keresztény ókor több gondolatrendszerével. A bogumilizmus híveinek a kereszténység alaptételeit ­sajátosan értelmező felfogására egyfajta kettősség jellemző: Isten szellemi világa áll örök harcban az ördög által irányított anyagi világgal, mely utóbbihoz tartozónak tekintették az egyházat is. A ­bogu­milizmus hatást gyakorolt több nyugat-­európai eretnekmozgalomra.)

Imre király és András herceg Gergely pápai legátus előtt kibékül. Imre király is felveszi a keresztet, András herceg pedig visszakapja dalmát–horvát hercegségét.

Magyarország népessége 1–2 millió fő (a szélső értékek két különböző mai becslés eredményén alapulnak).

Megkezdődik a gyulafehérvári székesegyház román stílusú átépítése. (Befejeződik 1241 előtt.)

III. Béla nagyszabású építkezéseket folytat Esztergomban. A Géza fejedelem és Szent István király korából származó előzményeken épült palotából ismert és töredékesen fennmaradt a lakótorony egy része és a legkésőbb elkészült palotakápolna. Az előbbihez kapcsolódó toldaléképítmény alsó szintjén található az ún. Szent István-terem, egy középső márványoszlopra támaszkodó boltozattal lefedett helyiség, amelyről a 19. században azt hitték, hogy Szent István születésének helye volt, ezért itt kápolnát rendeztek be. A felette lévő, sarokoszlopokra támaszkodó, szalagbordás keresztboltozattal fedett helyiség az ún. Trónterem.

Imre király átszervezi a királyi tanácsot, mert eddigi nádora, Mog fegyveres támadást készített elő ellene.