Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Imre király panaszt tesz III. Ince pápánál Boleszló váci, Elvin váradi és János veszprémi püspök ellen, mert gyanúja szerint ők bujtották fel András herceget lázadásra ellene.

András herceg Imre király ellen támad, aki azonban a rádi csatában ­győ­zelmet arat öccse felett. (András herceg VI. Lipót osztrák és stájer herceghez ­menekül.)

Imre király az ellene összeesküdők levelei után kutatva – Boleszló váci püspök tiltakozása dacára – betör a váci székesegyházba, katonái tettleg bántalmazzák a püspököt.

I. (Přemysl) Ottokár (1197–1230) Sváb Fülöp német királytól megkapja a cseh királyi címet. (→ 1158 nyara, 1212. szeptember 26.)

Imre király elrendeli, hogy az esztergomi érsek minden királyi jövedelemből, továbbá a szepesi és a pozsonyi vámokból tizedet kapjon; az érseknek adja az esztergomi királyi várban álló, ­befejezetlen királyi palotát. (→ 1256. ­december 16.)

III. Ince pápa Rómába idézi az Imre király elleni összeesküvéssel vádolt János pannonhalmi apátot.

III. Ince pápa az Imre király és András herceg közötti feszültségre való tekintettel engedélyezi Imre hívei számára, hogy elhalasszák keresztes hadjáratra tett fogadalmuk teljesítését.

III. Ince pápa kiközösítéssel fenyegeti meg András herceget, ha fellázad bátyja, Imre király ellen.

András herceg Dalmácia és Horvátország mellé felveszi a „Hum” (Hulm), majd rövidesen a „Ráma hercege” címet.