Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Boleszló váci püspök Leleszen premontrei prépostságot alapít.

Elkészül az esztergomi székesegyház nyugati kapuja, a Porta speciosa. (A díszes ­fő­kapun az építtető III. Bélát és Jób esztergomi érseket is ábrázolják. A bélletes ­kapuzat külső bélletívét kétoldalt egy-egy oroszlán tartotta, amelyek erősen sérült állapotban maradtak fenn.)

III. Béla megtiltja alattvalóinak, hogy ­csat­lakozzanak a VI. Henrik német-római császár vezette keresztes hadhoz.

Egy „Magyar Miklós” (Nicolaus Hungarus) néven ismert diák tanul Oxfordban.

III. Béla segítséget ígér II. Izsák bizánci császárnak a megerősödött bolgár állam ellen.

III. Béla ismét megkoronáztatja fiát, Imre herceget (→ 1182. május 16.), s megteszi Horvátország és Dalmácia ­kormányzó­jává. (Egy álláspont szerint Imre hercegségéhez tartozott a Száva-vidék, azaz Szlavónia is, melyre ekkor terjesztik ki az eddig csak a horvát és dalmát területeket kormányzó bán hatáskörét. → 1167. ­jú­lius 8. után)

III. Béla összeíratja és a jeruzsálemi Szent Theodosziosz bazilita monostornak adományozza a szávaszentdemeteri bazilita monostor javait, melyek azonban ténylegesen soha nem jutnak annak birtokába. (A görög nyelvű királyi oklevél elveszett, tartalmát latin nyelvű kivonata őrizte meg.)

Sáskajárás pusztít a Dráva–Száva közén.

Bárkalán nembéli Kalán pécsi püspök kormányozza Horvátországot és Dalmáciát.

III. Béla megerősíti anyja, Eufrozina intézkedését, amely a ­fehérvári Szent István király egyházat ­birtokaival együtt a johannita (ispotályos vagy keresztes) lovagrend jeruzsálemi rendházának juttatta. A király egyúttal összeíratja a keresztesek birtok­állományát, és azok egy részén a rend javára lemond a királyi adóról. (Ez lesz a magyarországi johanniták legjelentősebb rendháza, a fehérvári keresztes konvent.)