Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Mozes Putnik szerb metropolita felirata II. Lipót királyhoz. (Kérte, hogy az országgyűlésre a szerb ortodox egyház főpapjai is kapjanak meghívót. A király a metropolitát és 7 ortodox püspököt hívott meg az országgyűlésre.)

 

Rendelet arról, hogy a felekezeti anyakönyveket a lelkészek tűzmentes helyen őrizzék.

A vatikáni államtitkárság II. József január 26-i rendeletét a régi kiváltságok visszaállításáról felületes és kétértelmű dolognak minősítette, amely a pápai képviseletet nagy óvatosságra inti.

II. József gyóntatója hatására levelet írt VI. Pius pápának, amelyben magát és népét imáiba ajánlotta.

HISTÓRIA KÖNYVTÁR

KRONOLÓGIÁK, ADATTÁRAK

6.

 

PÓK ATTILA

A nemzetközi élet krónikája
1945–1997

 

Budapest 1998

História • MTA Történettudományi Intézete

TARTALOM>>

HISTÓRIA KÖNYVTÁR

KRONOLÓGIÁK, ADATTÁRAK

7.

 

FRISNYÁK ZSUZSA

A magyarországi közlekedés krónikája

1750–2000

 

Budapest 2001

História • MTA Történettudományi Intézete

TARTALOM>>

A Külügyminiszterek Tanácsának párizsi találkozója. Résztvevõk: Bidault francia, Bevin angol, Byrnes amerikai, Molotov szovjet külügyminiszter. — május 2. Byrnes szóba hozza a Közép-Európában és a Balkánon állomásozó szovjet csapatok csökkentésének kérdését, és javasolja Bulgária, Magyarország és Románia fegyverszüneti feltételeinek módosítását. Molotov nem ért egyet a tervvel. — május 4. Byrnes javasolja, hogy tartsanak népszavazást a vitatott olasz–jugoszláv határrégióban, de Molotov ezt egész Venezia Giuliára és az Isztriai-félsziget területére is ki akarja terjeszteni. — május 6. Molotov felajánlja: amennyiben Triesztet Jugoszláviának ítélik, változtat álláspontján az olasz gyarmatok és a jóvátétel, valamint a Dodekaneszosz-szigetek hovatartozásának ügyében. Byrnes és Bevin elutasítja a tervet. — május 7. Határkérdés: Észak-Erdélyt Románia kapja; Bulgária megtarthatja Dél-Dobrudzsát; a Szovjetunió Besszarábiát és Észak-Bukovinát. → június 17.–július 12.